מנהל בית הספר ומנכ״ל תיאטרון באר שבע

שמוליק יפרח

מייסד בית הספר ומנכ״ל תיאטרון הקאמרי

שנים של עבודה באזור באר־שבע והדרום הביאו אותי להחלטה להוביל – עם מר רוביק דנילוביץ', ראש עיריית באר־שבע – את רעיון הקמת בית הספר למשחק הראשון בנגב.

על מנת להוביל את בית הספר לרמה המקצועית הגבוהה ביותר לא חסכנו במיטב המורים ואנשי המקצוע. לשם כך העמידה לרשותנו עיריית באר־שבע את אחד המבנים החשובים בהיסטוריה התרבותית שלה: מבנה בית העם, שעבר שיפוץ והתאמה נרחבים, בתרומתם האדיבה של ליליאן ז"ל ולארי גודמן.

ייחודו של גודמן – בית ספר למשחק בנגב הוא דווקא בריחוקו מהמרכז, דבר המאפשר חממה אמיתית לשחקנים: סביבה בטוחה ותומכת ללימודים, במוסד קטן ומשפחתי, הממשיך ללוות את בוגריו שנים אחרי סיום לימודיהם.

 אני מאמין ששחקן המשלים את הכשרתו בביטחון ביכולותיו ובמיומנויותיו, כשהוא מודע לאיכויותיו הייחודיות, ישתלב ביתר קלות בתעשייה לא פשוטה זו.

עם כניסתי לתפקיד מנכ"ל תאטרון באר־שבע, חוזק והתעצם החיבור בין בית הספר לתאטרון, מתוך אמונה שקשר זה מפרה ומעשיר את שני הגופים. בוגרי בית הספר משתלבים בהצגות הרפרטואר של התאטרון, ובימים אלה קמה קבוצת צעירים לתאטרון המורכבת מבוגרי גודמן בלבד. חברי הלהקה הצעירה זוכים לדיור מסובסד בעיר ולהתחייבות למספר הפקות בשנה עם מיטב הבמאים.

בית הספר רואה חשיבות עליונה בטיפוח הדור הבא של צרכני תרבות בכלל ותאטרון בפרט. כחלק מתפיסה זו הוקם בשנת 2009 – בשיתוף העירייה וקרן שותפות 2000המרכז למצוינות בתאטרון. מרכז זה הוא אבן דרך נוספת במהפכה התרבותית החדשה בנגב, ומטרותיו – לחשוף את כלל ילדי העיר, מגיל גן עד י"ב, לחוויית התאטרון, לאתר מצטיינים בתחום ולפתח את כישרונם. מרכז זה מספק תעסוקה רבה ליוצרים ולשחקנים מכל הארץ, בעדיפות לתושבי הדרום.

אני מזמין אתכם לבוא ולהיות שותפים ביצירה ייחודית ופורצת דרך ולקחת חלק בעשייה המחוללת שינוי אמיתי.

ראש עיריית באר שבע

רוביק דנילוביץ׳

ראש עיריית באר שבע

"כל העולם במה וכל אנשיו ונשותיו שחקנים הם: יש להם את כניסותיהם ואת יציאותיהם, ואדם אחד – משחק תפקידים רבים..."                                                                                 

(ויליאם שייקספיר, "כטוב בעיניכם")

העיר באר־שבע נמצאת בתהליכי צמיחה ופיתוח מתמידים, וההישגים שנרשמו לזכותה במהלך השנים האחרונות הם תוצאה של תכנון ארוך־טווח ושל עבודה עקבית ומתמשכת בכל תחומי העשייה העירונית, החברתית והתרבותית.

לפני למעלה מעשור, ולראשונה בהיסטוריה של התרבות הישראלית, הוקם בית ספר למשחק ואמנויות הבמה בעיר באר־שבע, מחוץ לגבולות מרכז הארץ. עם הקמתו הציב לעצמו בית הספר מטרה – לטפח ולקדם דור חדש של שחקנים המעורים בחברה, שלימים יובילו את התאטרון, הקולנוע והטלוויזיה בישראל בכלל ובבאר־שבע בפרט.

חזון הקמת גודמן – בית ספר למשחק בנגב הוא פרי יצירה ועבודה משותפת של מוסדות ציבוריים וארגונים מרכזיים באזור הנגב, ביניהם עיריית באר־שבע, אוניברסיטת בן־גוריון בנגב, הסוכנות היהודית, הרשות לפיתוח הנגב, חברת כיוונים והמשכן לאמנויות הבמה, הרואים עצמם שותפים פעילים להצלחת בית הספר ולמאמץ המקצועי המושקע בהכשרת השחקנים על ידי טובי המורים והבמאים בארץ.

גודמן – בית ספר למשחק בנגב מעניק לתלמידיו הכשרה מקצועית ואמנותית בכל תחומי העבודה בתאטרון ומאפשר להם להתוודע אל סוגים שונים ורבים ככל האפשר של אמנויות במה ולהתנסות בהם, תוך הרחבת אופקיהם של התלמידים בתרבות.

בהזדמנות זו אני מבקש לברך את הנהלת בית הספר ואת תלמידיו על התרומה הבולטת לתרבות בעיר באר־שבע. אין לי ספק כי בית הספר הוא עוגן תרבותי מרכזי בעיר.

תורם

לארי גודמן

נשיא כבוד בית הספר

Dear Friends,

As a believer in David Ben-Gurion’s vision that the Negev must be developed in order for Israel to achieve its full potential, the Lillian and Larry Goodman Foundation has sought opportunities to enhance the lives of Be’er-Sheva residents, while also attracting tourists to this blossoming city.

When we decided to support the renovations for and the establishment of the Goodman Theater and Acting School, we hoped that it would serve as an important cultural touchstone for the entire Negev. I am proud of the school’s continued growth for both nurturing new talent and offering a

first-rate theater experience. Exceeding our expectations, the Theater and Acting School has grown to be an important institution for the entire county.

The students at the school are not only full of talent; they have a generous spirit and give back to their community. Many are involved in volunteer programs within the city for youth at risk, special needs, and those who need creative fostering.

It is our hope to continue to educate and expand the cultural opportunities for the area youth for generations to come.

יו״ר הנהלה הציבורית של הבית ספר

עפר ליפשיץ

יו״ר הנהלה הציבורית של הבית ספר

"האמנות היא ניסיון ליצור אנושיות לצדה של המציאות" (הסופר היהודי־צרפתי אנדרה מורואה).

מאז הקמתו בשנת 2005 הפך גודמן – בית ספר למשחק בנגב לעובדה קיימת בנוף התרבות בבאר־שבע, והצליח למצב עצמו כגורם מרכזי ומשמעותי בתכנית לימודי המשחק בישראל. המקום הפך לפנינה של יצירתיות, התלהבות אין קץ וכישרון, שפורצים לחיי התאטרון בארץ.

בית הספר מצליח לשלב באופן ייחודי פעילות קהילתית בבאר־שבע והסביבה, לפתח פרויקטים של מצוינות, לעודד ולטפח את הדור הבא של צרכני תרבות באזור, להקים ולתמוך במוקדי תרבות בעיר, להשתלב במערכת החינוך, להשתתף בפסטיבלים עירוניים ועוד.

הגשמת חלומם של הסטודנטים בבית הספר משתלבת עם הגשמת חלומה של העיר באר־שבע להיות בירת נגב אטרקטיבית ומושכת לאוכלוסיות רבות ומגוונות. כך משתלבים הבוגרים כשחקנים בתאטרון באר־שבע ובמסגרות תרבותיות נוספות הקיימות בעיר, כמו תאטרון הפרינג'.

שיתוף הפעולה הפורה של הנהלת בית הספר עם עיריית באר־שבע, עם מוסדות עירוניים מרכזיים ועם חברות תעשייתיות שונות, מאפשר לבית הספר לפעול באווירה של חדוות יצירה ומקצועיות, המהווים פנינה תרבותית בחיי העיר.

"הדבר החשוב ביותר הוא להיות מסוגל בכל רגע להקריב את מה שהננו לטובת מה שאנחנו רוצים להיות"